Makijaż

Strona poświęcona miłośnikom makijażu


Pielęgnacja

Wystarczy, że wcielisz w życie te 15 drobnych zmian w pielęgnacji, aby twoja skóra na tym zyskała. To takie proste!
Każda z nas marzy o gładkiej i promiennej cerze. Aby móc się taką pochwalić, musisz stosować się do odpowiednich zaleceń i zmienić swoje dotychczasowe nawyki. Sprawdź najważniejszych 15 zasad w pielęgnacji twarzy.

1. Kwas, raz!
Dobrze byłoby, żeby jeden Twój kosmetyk (krem, tonik, maska) zawierał kwas owocowy (np. glikolowy). Zwłaszcza jeśli masz kłopot z nierównościami cery. Stosowany codziennie rozjaśni ją i wygładzi.

2. Matowanie: tak, ale nie kremem
Skóra powinna produkować sebum. Aby pozbyć się lśnienia, możesz używać bibułek matujących. Krem matujący zostaw na specjalne okazje – mocno wysusza i nie ma działania pielęgnacyjnego. I jeszcze coś: efekt matujący trwa tylko do sześciu godzin.

3. Krem z witaminą C
Warto mieć chociaż jeden (serum, koncentrat, maseczka). Kwas askorbinowy ma działanie rozjaśniające i przeciwzmarszczkowe. Polecamy preparaty z apteki – dają gwarancję, że stężenie witaminy będzie odpowiednio wysokie.

4. Filtr obowiązkowy
Tak jak nie wyjdziesz z domu bez umytych zębów, nie wychodź też bez nałożenia kosmetyku z filtrem. Przez cały rok w mieście obowiązuje SPF 15, a latem (także w mieście) – SPF 20–25. Kosmetyk nakładaj na twarz, dekolt i… ręce! To najbardziej sprawdzona profilaktyka antystarzeniowa.

5. „Nie” domowemu wyciskaniu
Własnoręczne wygniatanie krostek to w żadnym wypadku nie jest dobry pomysł. Wyciskając zawartość gruczołu, miażdżymy delikatne tkanki wokół jego ujścia, powodując zaczerwienienie i urazy. Potem pozostają na skórze trudno gojące się ranki, plamy, a nawet przebarwienia. Wyjście naprawdę awaryjne w przypadku megapryszcza – sterylna igiełka i chusteczka lub ręcznik jednorazowy.

6. „Skromne” kremy dla wrażliwców
Krem z małą ilością składników nie jest gorszy od innych. Zwłaszcza gdy składniki są dobrze skomponowane (np. kwas hialuronowy z witaminą C). Nie zmieniaj go zbyt szybko. Kremy z substancjami aktywnymi dają efekty po pół roku stosowania.

7. Domowa mikrodermabrazja
Jak najbardziej! Wybieraj produkty o dużym stopniu zmikronizowania i używaj w zależności od typu skóry. Przy łojotokowej i grubej – 1–2 razy w tygodniu, przy suchej i wrażliwej – raz w miesiącu. Omijaj okolice oczu, ust, delikatnie potraktuj także szczyty policzków (te miejsca mają największe tendencje do podrażnień). Nie używaj zbyt dużej siły przy tarciu.

8. Oczyszczanie w gabinecie
Warto raz w miesiącu wybrać się do kosmetyczki. Ale w żadnym wypadku nie na klasyczne czyszczenie z wyciskaniem. Wybierz alternatywną formę oczyszczania skóry: peeling kawitacyjny, mikrodermabrazję gabinetową lub peeling chemiczny o niedużym stężeniu.

9. Niebezpieczne drobinki
Pudry opalizujące, rozświetlacze z drobinkami nie są dla każdego. Odstaw je, jeśli masz skórę ze skłonnością do wyprysków. Te niewielkie cząsteczki mają ostre krawędzie i powodują mechaniczne drażnienie ujść gruczołów łojowych.
10. Suplementy dla skóry

Prosta czynność – połknięcie kapsułki – może dać naprawdę wymierne efekty. Jakie wybrać? Przede wszystkim witaminę E – działa ochronnie na komórki (a w połączeniu z witaminą C jest silnym antyutleniaczem). W prowadzonych badaniach na temat suplementów stwierdzono, że choć zaleca się nieprzekraczanie dobowej dawki podanej na opakowaniu, to nie można ich przedawkować. Warto łykać też kapsułki z olejem z wiesiołka (nawilża skórę) i kwasami omega-3, które uzupełniają warstwę lipidową naskórka. Są cenne zwłaszcza dla osób z suchą cerą.

11. Nawilżanie skóry zaraz po umyciu
Jeśli od razu nie zabezpieczysz cery warstwą kremu (zapobiega parowaniu wody z naskórka), narażasz ją na utratę wilgoci. Kilka takich niefortunnych „seansów” może spowodować znaczny spadek nawilżenia skóry. I jeszcze coś: bardzo dobrym nawykiem jest zmycie makijażu zaraz po przyjściu do domu. Skóra lepiej odpocznie pod warstwą lekkiego kremu niż pod podkładem i pudrem.

12. Pożegnanie z solarium
Porzuć je bez żalu na rzecz samoopalaczy. Promieniowanie solaryjne oddziałuje głęboko na skórę, uszkadzając kolagen. Skutek? Szybkie starzenie się skóry.

13. Woda bez ograniczeń
2–3 litry na dobę to minimum, aby skóra wyglądała zdrowo i promiennie. Herbatki ziołowe też działają.

14. Bez tarcia
Zarzuć nawyk mocnego pocierania skóry podczas mycia i osuszania. Odstaw gąbeczki, szczoteczki i rękawice frotte. Myj twarz delikatnie – opuszkami palców, bez pocierania. Płucz ciepłą, nie gorącą wodą (unikniesz podrażnienia skóry). Osuszaj buzię, przykładając do niej miękki ręcznik i delikatnie ją oklepując.

15. Zmiana środka do mycia twarzy
Jeśli masz problemy z cerą, np. trądzik, prawdopodobnie nadużywasz produktów wysuszających skórę. Efekt? Cera łuszczy się, jest odwodniona, a tendencja do łojotoku czy powstawania zaskórników wcale się nie zmniejsza. Postaw na łagodne, apteczne produkty do mycia twarzy. Nawet przy trądziku szukaj na etykietach napisu „do skóry wrażliwej i delikatnej”.demakijaz